| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 6449874f49417fe49732fd5d81299ba826a6527a |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T00:10:42Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T03:11:34.470825434Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260529.19 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.19/0 |
| upload-time | 2026-05-29T08:44:28Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.3µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 38.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.16GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.21GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.72GB ±10% |
| [Geomean] | 3.45GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.44GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.22GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.33GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.46GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.73GB ±41% |
| [Geomean] | 4.89GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.25GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.71GB ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.56GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.25GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.81GB ±17% |
| [Geomean] | 7.20GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 215M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 223M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.44M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 218M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 214M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.51M ±106% |
| [Geomean] | 71.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.28G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.13G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 208M ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.09G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.8G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 542M ±185% |
| [Geomean] | 2.78G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 186M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 169M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.90M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 187M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 171M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.90M ± 0% |
| [Geomean] | 45.2M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 329M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 374M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.2M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 339M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 382M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.3M ±99% |
| [Geomean] | 170M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.18G ±94% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.03G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 60.8M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.47G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.89G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 84.9M ±98% |
| [Geomean] | 654M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.4k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.1k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.59k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.34M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 785k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 793k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.6k ± 2% |
| [Geomean] | 455k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 130M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.99M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 127M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.67M ±178% |
| [Geomean] | 19.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.07G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 207M ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.9G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 532M ±190% |
| [Geomean] | 1.86G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 115M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 102M ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.70M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.9M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 197M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 25.9M ±151% |
| [Geomean] | 62.3M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 777M ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 664M ±92% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.0M ±147% |
| [Geomean] | 181M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 2% |
| [Geomean] | 19.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 784k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 792k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.16M |