| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 7e3a04fb9140963ce1c60bd3fda6f83833ca8b7d |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T04:25:15Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T05:53:16.445904575Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260529.28 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.28/0 |
| upload-time | 2026-05-29T12:41:14Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.4µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.1µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.70GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.53GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.23GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.73GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.53GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.21GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.76GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.47GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.70GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.26GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.39GB ±13% |
| [Geomean] | 5.71GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.96GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.26GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.28GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.86GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.21GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.20GB ±10% |
| [Geomean] | 7.71GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 435M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 560M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 273M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 445M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 545M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 268M ±10% |
| [Geomean] | 404M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.58G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.3G ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.90G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.3G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.1G ±70% |
| [Geomean] | 11.3G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 351M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 369M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 218M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 342M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 375M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 221M ±32% |
| [Geomean] | 305M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 789M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.06G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 384M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 836M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.02G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 401M ±26% |
| [Geomean] | 692M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.47G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.80G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.96G ±161% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.91G ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.53G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.39G ±131% |
| [Geomean] | 3.25G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.5k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 2% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 687k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 677k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.7k ± 2% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 171M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 178M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 236M ± 3% |
| [Geomean] | 202M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.2G ±47% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.4G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.2G ±75% |
| [Geomean] | 14.7G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 148M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 197M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 199M ±39% |
| [Geomean] | 168M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 325M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 322M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 315M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 329M ±13% |
| [Geomean] | 323M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 899M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 514M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 864M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 493M ± 9% |
| [Geomean] | 666M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.00k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 1% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 1% |
| [Geomean] | 714k |