| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 0ac6a67fbb8b45f81c10c82b0a71ae77738de5bf |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T18:46:36Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T10:19:58.010005026Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260529.35 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.35/0 |
| upload-time | 2026-05-29T15:52:22Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 38.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.15GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.24GB ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.18GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.06GB ±35% |
| [Geomean] | 3.72GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.43GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.24GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.99GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.30GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.27GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.90GB ±33% |
| [Geomean] | 5.14GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.48GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.25GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.90GB ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.37GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.93GB ±17% |
| [Geomean] | 7.27GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 218M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 222M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.1M ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 218M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 223M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.5M ±92% |
| [Geomean] | 84.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.57G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 885M ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.43G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.4G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 736M ±146% |
| [Geomean] | 3.72G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 189M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 163M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.96M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 188M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 163M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.92M ± 6% |
| [Geomean] | 44.9M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 341M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 366M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.0M ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 366M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 55.4M ±82% |
| [Geomean] | 193M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.61G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.34G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 106M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.46G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.27G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 100M ±77% |
| [Geomean] | 805M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.56k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 787k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 785k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.4k ± 2% |
| [Geomean] | 454k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 136M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.63M ±102% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 130M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.27M ±141% |
| [Geomean] | 30.3M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 883M ±98% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.9G ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 729M ±149% |
| [Geomean] | 3.08G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 99.4M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 96.3M ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.42M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 196M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 41.0M ±104% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 195M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 34.3M ±132% |
| [Geomean] | 85.7M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 828M ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 78.2M ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 764M ±155% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 72.2M ±97% |
| [Geomean] | 245M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 2% |
| [Geomean] | 19.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 786k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 787k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.16M |