| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | f15c6383142f43abb96c48c279972b0053948975 |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T16:41:23Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T12:44:55.648399288Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260529.41 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.41/0 |
| upload-time | 2026-05-29T19:34:05Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.5µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.7µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 66.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.75GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.57GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.20GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.71GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.47GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.27GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.71GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.28GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.30GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.61GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.48GB ±12% |
| [Geomean] | 5.68GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.90GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.42GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.07GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.81GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.29GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.27GB ±10% |
| [Geomean] | 7.70GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 439M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 557M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 277M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 447M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 561M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 277M ±17% |
| [Geomean] | 409M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.32G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.8G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.8G ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.57G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.9G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.2G ±79% |
| [Geomean] | 10.6G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 384M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 238M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 357M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 372M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 212M ±21% |
| [Geomean] | 311M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 829M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.03G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 405M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 822M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.05G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 421M ±35% |
| [Geomean] | 707M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.92G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.37G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.93G ±165% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.19G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.15G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.20G ±34% |
| [Geomean] | 3.47G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.05k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.0k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.03k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 1% |
| [Geomean] | 4.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 673k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 662k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.1k ± 1% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 163M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 233M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 168M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 232M ± 2% |
| [Geomean] | 196M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.1G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.4G ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.4G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.5G ±83% |
| [Geomean] | 13.9G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 134M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 213M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 140M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 190M ±25% |
| [Geomean] | 166M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 304M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 332M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 325M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 320M ±11% |
| [Geomean] | 320M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 528M ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 826M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 822M ±96% |
| [Geomean] | 777M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.06k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.99k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 1% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 1% |
| [Geomean] | 716k |