| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 5b07ed8bfa0bed340cb2cabf7e310bb696b0ecc9 |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T18:20:08Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T14:22:14.132608771Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260529.42 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.42/0 |
| upload-time | 2026-05-29T19:54:44Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.19GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.12GB ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.07GB ±35% |
| [Geomean] | 3.69GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.55GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.80GB ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.37GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.89GB ±31% |
| [Geomean] | 5.09GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.66GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.75GB ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.26GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.83GB ±17% |
| [Geomean] | 7.24GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 210M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 204M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.6M ±99% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 213M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 204M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.5M ±81% |
| [Geomean] | 76.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.20G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 734M ±128% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.55G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 739M ±136% |
| [Geomean] | 3.79G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 184M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 153M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.50M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 183M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 148M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.48M ± 5% |
| [Geomean] | 41.0M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 331M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 359M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 51.1M ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 327M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 346M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 50.5M ±66% |
| [Geomean] | 180M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.28G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.20G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 94.4M ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.47G ±73% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.57G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 97.7M ±89% |
| [Geomean] | 680M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.5k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.68k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.36M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 807k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.35M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 805k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.6k ± 1% |
| [Geomean] | 461k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 125M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.06M ±144% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 124M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.81M ±122% |
| [Geomean] | 27.2M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 710M ±136% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.7G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 729M ±139% |
| [Geomean] | 2.93G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 96.9M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 96.9M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.39M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 31.9M ±136% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 189M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 31.3M ±114% |
| [Geomean] | 77.4M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.08G ±149% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 67.8M ±98% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 679M ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 68.4M ±121% |
| [Geomean] | 241M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 810k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 804k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.17M |