| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 88deda24e059a082202c5d4984b26c24b46160dd |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T16:41:07Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T13:20:29.642967705Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260529.43 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.43/0 |
| upload-time | 2026-05-29T20:09:40Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.49GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.28GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.27GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.07GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.45GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.56GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.14GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.45GB ±12% |
| [Geomean] | 5.63GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.75GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.12GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.23GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.76GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.24GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.24GB ±10% |
| [Geomean] | 7.64GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 444M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 570M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 289M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 446M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 556M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 290M ±17% |
| [Geomean] | 417M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.43G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.4G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.7G ±91% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.03G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.1G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.3G ±63% |
| [Geomean] | 11.1G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 362M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 378M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 200M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 357M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 206M ±31% |
| [Geomean] | 301M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 869M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.05G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 421M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 852M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.03G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 425M ±42% |
| [Geomean] | 723M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.99G ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.26G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.06G ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.57G ±73% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.58G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.82G ±81% |
| [Geomean] | 4.03G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 1% |
| [Geomean] | 4.34k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 669k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 665k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.2k ± 1% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 165M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 239M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 179M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 236M ± 1% |
| [Geomean] | 202M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.5G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.3G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.7G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.8G ±77% |
| [Geomean] | 15.5G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 128M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 176M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 139M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 180M ±32% |
| [Geomean] | 154M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 306M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 320M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 324M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 322M ±15% |
| [Geomean] | 318M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.00G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.93G ±109% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.08G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.64G ±178% |
| [Geomean] | 1.36G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.00k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.02k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.0k ± 2% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 2% |
| [Geomean] | 710k |