| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 5053df5b6ff006dfc96df442fddddee49f5250eb |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | b79e0339290e14b3b2de1dc4942b8a88701ddb02 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T14:51:07Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T14:59:20.80956421Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260529.51 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.51/0 |
| upload-time | 2026-05-29T20:34:32Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 39.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.07GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.05GB ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.57GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.00GB ±45% |
| [Geomean] | 3.61GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.28GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.90GB ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.45GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.73GB ±47% |
| [Geomean] | 5.05GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.26GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.06GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.90GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.36GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.73GB ±21% |
| [Geomean] | 7.14GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 224M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 231M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.9M ±92% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 223M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 230M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.4M ±142% |
| [Geomean] | 91.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.17G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.5G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 864M ±195% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.27G ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.8G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 688M ±202% |
| [Geomean] | 4.01G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 191M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 154M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.88M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 191M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 160M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.89M ± 7% |
| [Geomean] | 44.3M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 357M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 70.4M ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 376M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 66.9M ±94% |
| [Geomean] | 207M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.33G ±91% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.81G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 118M ±99% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.57G ±96% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.58G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 113M ±108% |
| [Geomean] | 852M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.7k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50k ± 1% |
| [Geomean] | 7.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 768k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 769k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.8k ± 1% |
| [Geomean] | 447k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 141M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.15M ±127% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.39M ±199% |
| [Geomean] | 34.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.7G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 900M ±213% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.6G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 670M ±210% |
| [Geomean] | 3.26G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 102M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 96.9M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.46M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 204M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 49.6M ±103% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 205M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 45.5M ±140% |
| [Geomean] | 98.5M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 554M ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 90.8M ±122% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.09G ±171% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 80.5M ±150% |
| [Geomean] | 258M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 2% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 766k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 767k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.14M |