| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 5053df5b6ff006dfc96df442fddddee49f5250eb |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 449dafea7264878e73acc58cbd330e0ee6630030 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T14:51:56Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T15:00:58.290277878Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260529.52 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.52/0 |
| upload-time | 2026-05-29T20:36:42Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.1µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.3µs ± 0% |
| [Geomean] | 39.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.05GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.28GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.73GB ± 8% |
| [Geomean] | 3.59GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.18GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.24GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.17GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.34GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.32GB ± 9% |
| [Geomean] | 4.98GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.21GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.09GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.33GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.41GB ±11% |
| [Geomean] | 7.11GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 224M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 231M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.8M ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 222M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 231M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.39M ±34% |
| [Geomean] | 84.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.34G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.4G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 952M ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.40G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.5G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 290M ±61% |
| [Geomean] | 3.40G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 197M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 157M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.55M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 160M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.54M ± 2% |
| [Geomean] | 42.8M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 346M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 376M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 83.5M ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 41.9M ±30% |
| [Geomean] | 198M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.28G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.64G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 131M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.59G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.97G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 67.6M ±24% |
| [Geomean] | 798M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.7k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50k ± 0% |
| [Geomean] | 7.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 769k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 764k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 90.0k ± 0% |
| [Geomean] | 448k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 136M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.8M ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.99M ±51% |
| [Geomean] | 28.5M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4G ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 959M ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.8G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 290M ±54% |
| [Geomean] | 2.73G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 92.7M ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 99.4M ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.37M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 204M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.4M ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 204M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.3M ±42% |
| [Geomean] | 87.2M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 812M ±115% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 107M ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 678M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 42.4M ±29% |
| [Geomean] | 223M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.5k ± 0% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 768k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 762k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71M ± 0% |
| [Geomean] | 1.14M |