| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 5053df5b6ff006dfc96df442fddddee49f5250eb |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | b79e0339290e14b3b2de1dc4942b8a88701ddb02 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T14:51:07Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T15:00:06.161890356Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260529.59 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.59/0 |
| upload-time | 2026-05-29T20:42:43Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.4µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 37.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.46GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.58GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.25GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.49GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.40GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.17GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.90GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.16GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.78GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.29GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.65GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.62GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 9.93GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.51GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.56GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.62GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 60.2M ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.5M ±101% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 6.20M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 66.2M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 10.1M ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 6.07M ±38% |
| [Geomean] | 16.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.82G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.95G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.41G ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.93G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.56G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.38G ±26% |
| [Geomean] | 2.43G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.0M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.36M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.9M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.36M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.83M ± 9% |
| [Geomean] | 3.75M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 205M ±88% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 54.7M ±253% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.51M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 234M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 18.4M ±287% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.51M ± 4% |
| [Geomean] | 25.9M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 443M ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 274M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.52M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 280M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 170M ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.81M ±75% |
| [Geomean] | 70.8M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 26.9k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.39k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 881k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.61M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 886k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 503k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.01M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.75M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.86M ±90% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.89M ±47% |
| [Geomean] | 4.10M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.84G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.40G ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.40G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.38G ±26% |
| [Geomean] | 1.49G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 640k ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 498k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.30M ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 822k ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.90M ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.00M ±160% |
| [Geomean] | 1.38M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.6k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 877k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 883k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |