| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 5053df5b6ff006dfc96df442fddddee49f5250eb |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | c5d18e479475e251c8593b1113fb53836117d5d3 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T14:52:22Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T15:03:37.304407808Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260529.62 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.62/0 |
| upload-time | 2026-05-29T20:47:17Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.61GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.23GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.29GB ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.34GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.98GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.33GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.00GB ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.42GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.12GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.56GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.1GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.56GB ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.56GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.1GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.60GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.47GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.50GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 51.0M ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 9.31M ±104% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.61M ±46% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 51.1M ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 12.2M ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.83M ±46% |
| [Geomean] | 14.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.61G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.35G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.38G ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.67G ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.60G ±102% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.28G ±37% |
| [Geomean] | 2.22G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 20.4M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.32M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.78M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.2M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.36M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.77M ± 7% |
| [Geomean] | 3.64M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 143M ±205% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.3M ±295% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.49M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 135M ±92% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 48.9M ±106% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 20.9M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 372M ±81% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 151M ±122% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.38M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 363M ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 193M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.53M ± 7% |
| [Geomean] | 65.4M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.50k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 887k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 886k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.6k ± 0% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.55M ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.73M ±45% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.93M ±90% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.47M ±37% |
| [Geomean] | 3.66M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.25G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.38G ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.53G ±102% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.37G ±52% |
| [Geomean] | 1.38G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 590k ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 650k ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 498k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.79M ±107% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 712k ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.35M ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 789k ±14% |
| [Geomean] | 1.24M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 885k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 883k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |