| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 7f24db453a60faf6a3546d60bb02917a0a7aace0 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T14:49:37Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T15:01:29.659606853Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260529.67 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.67/0 |
| upload-time | 2026-05-29T21:49:10Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.29GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.74GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.49GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.35GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.58GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.21GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.51GB ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.73GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.32GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.66GB ± 6% |
| [Geomean] | 5.76GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.30GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.38GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.99GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.35GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.43GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.79GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 442M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 561M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 284M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 443M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 574M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 289M ±13% |
| [Geomean] | 416M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.52G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.3G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.8G ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.16G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.2G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.7G ±45% |
| [Geomean] | 11.3G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 373M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 220M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 378M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 188M ±29% |
| [Geomean] | 298M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 809M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.10G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 436M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 819M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.18G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 433M ±32% |
| [Geomean] | 739M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.15G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.09G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.08G ±119% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.00G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.15G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.42G ±82% |
| [Geomean] | 3.87G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.90k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 1% |
| [Geomean] | 4.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 681k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 671k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 414k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.3k ± 1% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 172M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 231M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 171M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 233M ± 4% |
| [Geomean] | 199M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.31G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.7G ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.3G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 26.5G ±31% |
| [Geomean] | 15.5G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 131M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 198M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 140M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 161M ±30% |
| [Geomean] | 156M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 324M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 324M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 320M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 304M ±10% |
| [Geomean] | 318M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 940M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 669M ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.13G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.28G ±88% |
| [Geomean] | 1.13G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.00k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.91k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 1% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 415k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 1% |
| [Geomean] | 712k |