| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 5053df5b6ff006dfc96df442fddddee49f5250eb |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 449dafea7264878e73acc58cbd330e0ee6630030 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T14:51:56Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T15:01:48.965745482Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260529.70 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.70/0 |
| upload-time | 2026-05-29T21:51:37Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.9µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.6µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 73.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.4µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.73GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.49GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.25GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.70GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.47GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.37GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.59GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.66GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.64GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.06GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.73GB ± 2% |
| [Geomean] | 5.76GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.67GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.17GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.35GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.71GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.44GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.67GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 443M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 573M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 274M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 445M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 593M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 295M ± 8% |
| [Geomean] | 419M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.05G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.0G ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.45G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.2G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.1G ±14% |
| [Geomean] | 11.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 375M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 210M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 369M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 191M ±30% |
| [Geomean] | 295M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 886M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 984M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 414M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 842M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.28G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 465M ±23% |
| [Geomean] | 752M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.84G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.62G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.93G ±102% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.27G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.60G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.49G ±73% |
| [Geomean] | 4.11G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.93k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.82k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 2% |
| [Geomean] | 4.33k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 676k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 671k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 409k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.5k ± 2% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 167M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 235M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 163M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 237M ± 3% |
| [Geomean] | 197M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.4G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.6G ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 24.6G ±30% |
| [Geomean] | 16.0G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 125M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 187M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 124M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 164M ±31% |
| [Geomean] | 148M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 326M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 331M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 320M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 309M ± 8% |
| [Geomean] | 322M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 951M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.59G ±129% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 851M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.20G ±78% |
| [Geomean] | 1.30G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.91k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.78k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.0k ± 2% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 415k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 407k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 2% |
| [Geomean] | 702k |