| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | ec1c380418ec6a0da28d4519872e2b81ba9152ba |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T14:51:47Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T15:05:26.265324929Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260529.71 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.71/0 |
| upload-time | 2026-05-29T21:53:10Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.6µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 86.7µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.9µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.72GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.38GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.77GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.24GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.73GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.28GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.70GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.83GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.43GB ±12% |
| [Geomean] | 5.77GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.99GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.41GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.12GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.21GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.33GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.84GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 436M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 559M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 297M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 436M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 570M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 287M ±11% |
| [Geomean] | 416M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.19G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.0G ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.95G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.4G ±76% |
| [Geomean] | 11.2G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 354M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 374M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 201M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 354M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 384M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 230M ±10% |
| [Geomean] | 307M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 772M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.09G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 446M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 822M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.11G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 423M ±21% |
| [Geomean] | 724M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.31G ±87% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.91G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.07G ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.66G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.91G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.19G ±90% |
| [Geomean] | 3.76G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.5k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.07k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 3% |
| [Geomean] | 4.41k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 685k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.6k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 692k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 424k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.0k ± 3% |
| [Geomean] | 265k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 169M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 161M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 234M ± 5% |
| [Geomean] | 197M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.64G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 24.3G ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.3G ±72% |
| [Geomean] | 15.1G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 134M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 172M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 124M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 208M ± 9% |
| [Geomean] | 156M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 315M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 314M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 305M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 320M ±16% |
| [Geomean] | 314M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 929M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71G ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 822M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.03G ±135% |
| [Geomean] | 1.08G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.96k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.06k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 2% |
| [Geomean] | 714k |