| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | ce5a3e718cac440defae617dc6ed72a6e94cd0af |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T14:52:13Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T15:06:00.37462712Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260529.73 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.73/0 |
| upload-time | 2026-05-29T21:57:43Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.5µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.1µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.75GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.28GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.74GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.51GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.33GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.75GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.19GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.40GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.74GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.52GB ± 9% |
| [Geomean] | 5.71GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.90GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.24GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.89GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.31GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.37GB ± 9% |
| [Geomean] | 7.75GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 449M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 574M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 441M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 560M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 305M ±15% |
| [Geomean] | 424M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.27G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.0G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.7G ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.51G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.1G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.9G ±37% |
| [Geomean] | 12.2G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 365M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 379M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 227M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 349M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 237M ± 8% |
| [Geomean] | 311M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 825M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.14G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 470M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 879M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.06G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 488M ±31% |
| [Geomean] | 766M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.53G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.26G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.50G ±180% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.36G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.50G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.73G ±79% |
| [Geomean] | 4.02G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.89k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.92k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 2% |
| [Geomean] | 4.33k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 664k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 414k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.6k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 686k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 415k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.6k ± 2% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 168M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 241M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 181M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 240M ± 3% |
| [Geomean] | 205M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.2G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.8G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.9G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.2G ±68% |
| [Geomean] | 15.2G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 215M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 132M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 193M ±37% |
| [Geomean] | 166M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 324M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 329M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 316M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 327M ±13% |
| [Geomean] | 324M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 899M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.28G ±182% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.61G ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.43G ±135% |
| [Geomean] | 1.28G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.90k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.8k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.94k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.8k ± 2% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 414k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19M ± 2% |
| [Geomean] | 702k |