| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | d96f55fe49dda34ad4aa7af7cbf04321fc86cd27 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T16:13:38Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T17:23:55.070558609Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260529.75 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.75/0 |
| upload-time | 2026-05-29T23:04:29Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.65GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.60GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.70GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.30GB ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.46GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.41GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.94GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.67GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.08GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.17GB ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.81GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.09GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.69GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.0GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.70GB ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.33GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.53GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.67GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 61.4M ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.33M ±135% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.97M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 50.8M ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.73M ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.70M ±11% |
| [Geomean] | 12.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.04G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.43G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.27G ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.19G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.51G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.16G ± 4% |
| [Geomean] | 2.15G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.7M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.28M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.85M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.4M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.84M ± 3% |
| [Geomean] | 3.69M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 185M ±74% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.86M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.55M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 137M ±71% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.89M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.53M ± 5% |
| [Geomean] | 12.5M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 272M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 141M ±127% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.39M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 392M ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 98.2M ±242% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.40M ±14% |
| [Geomean] | 55.2M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.2k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.63M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.86M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.43M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.12M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.17M ± 4% |
| [Geomean] | 3.63M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.36G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.26G ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.47G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.17G ± 3% |
| [Geomean] | 1.31G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.09M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 700k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.41M ±120% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 780k ±15% |
| [Geomean] | 957k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 884k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 882k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |