| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 7d24489b2b12b3dd7c4f6f492673a986bda42e25 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T14:53:10Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T20:44:17.030744542Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260530.11 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.11/0 |
| upload-time | 2026-05-30T02:20:49Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.49GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.37GB ±29% |
| [Geomean] | 3.86GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.25GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.76GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.42GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.27GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.18GB ±29% |
| [Geomean] | 5.41GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.37GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.24GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.55GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.53GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.22GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.19GB ±12% |
| [Geomean] | 7.47GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 219M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 231M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.7M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 221M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 232M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.9M ±56% |
| [Geomean] | 92.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.40G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.1G ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.30G ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.43G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.8G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04G ±81% |
| [Geomean] | 4.50G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 160M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.44M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 191M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 147M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.46M ± 6% |
| [Geomean] | 41.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 342M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 372M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 77.6M ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 341M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 369M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 66.9M ±50% |
| [Geomean] | 209M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.33G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.92G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 161M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.46G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.84G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 116M ±49% |
| [Geomean] | 904M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.8k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 773k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 779k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 1% |
| [Geomean] | 450k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.4M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.82M ±76% |
| [Geomean] | 37.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.31G ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.1G ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.03G ±89% |
| [Geomean] | 3.88G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 106M ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 93.3M ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.46M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 201M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 55.8M ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 195M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.2M ±65% |
| [Geomean] | 100M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 825M ±111% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 135M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 846M ±122% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.9M ±60% |
| [Geomean] | 303M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 772k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 778k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |