| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 5053df5b6ff006dfc96df442fddddee49f5250eb |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 917b60b4944c4a7c764d64f3973d2588ed36f8e8 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T14:53:45Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T20:47:31.384842168Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260530.14 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.14/0 |
| upload-time | 2026-05-30T02:29:41Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.1µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.49GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.10GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.38GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.96GB ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.85GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.14GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.10GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.12GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.61GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.1GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.27GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.54GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.26GB ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.52GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.59GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 47.4M ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 9.88M ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.33M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 59.4M ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.82M ±102% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.78M ±26% |
| [Geomean] | 13.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.34G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.10G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.30G ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.61G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.09G ±122% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.36G ±23% |
| [Geomean] | 2.23G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 20.2M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.81M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.4M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.35M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.82M ± 7% |
| [Geomean] | 3.70M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 114M ±114% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 13.6M ±162% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.57M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 210M ±116% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.11M ±180% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.57M ± 3% |
| [Geomean] | 15.7M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 252M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 188M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.61M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 427M ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 127M ±125% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.49M ± 6% |
| [Geomean] | 61.3M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.7k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 877k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 890k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.4k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.80M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.76M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.90M ±90% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.53M ±13% |
| [Geomean] | 3.87M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.10G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.31G ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 987M ±104% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.36G ±24% |
| [Geomean] | 1.38G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 650k ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 500k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.03M ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 738k ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.74M ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 725k ±10% |
| [Geomean] | 1.17M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 877k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 888k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |