| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 5053df5b6ff006dfc96df442fddddee49f5250eb |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 51f47daa18cb95683499db6652499129c06b3fc7 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T14:53:21Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T20:49:11.770472593Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260530.15 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.15/0 |
| upload-time | 2026-05-30T02:30:50Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 34.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.26GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.59GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.66GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.47GB ± 4% |
| [Geomean] | 3.40GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.03GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.38GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.15GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.01GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.99GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.13GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.69GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 9.95GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.68GB ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.63GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.36GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.53GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.67GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 56.4M ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 9.47M ±92% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 6.11M ±46% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 52.8M ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 13.6M ±104% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.62M ±49% |
| [Geomean] | 15.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.76G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.24G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.51G ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.80G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.78G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.32G ±48% |
| [Geomean] | 2.30G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 20.6M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.26M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.67M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.6M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.28M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.65M ± 9% |
| [Geomean] | 3.52M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 187M ±106% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 17.0M ±233% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.32M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 135M ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 37.6M ±256% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.28M ± 5% |
| [Geomean] | 21.0M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 336M ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 168M ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.11M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 385M ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 219M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.95M ± 6% |
| [Geomean] | 65.2M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 889k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 883k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.20M ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.05M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.33M ±91% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.34M ±20% |
| [Geomean] | 3.70M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.11G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.53G ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.62G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.32G ±47% |
| [Geomean] | 1.38G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 580k ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 620k ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.36M ±133% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 738k ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.51M ±79% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 712k ±12% |
| [Geomean] | 1.33M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 27.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 887k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 880k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |