| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 0d75fdfd4fae506ec620023ce9102dd8cbb067f0 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T21:27:14Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T22:08:03.666386371Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260530.22 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.22/0 |
| upload-time | 2026-05-30T03:46:53Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 49.1µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 41.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 48.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 41.3µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 40.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.89GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.08GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.42GB ±27% |
| [Geomean] | 3.68GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.14GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.10GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.12GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.39GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.23GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.87GB ± 6% |
| [Geomean] | 5.38GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.22GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.07GB ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.36GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.16GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.66GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.40GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 242M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 257M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.7M ±98% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 240M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 250M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 26.9M ±62% |
| [Geomean] | 111M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.44G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2G ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 849M ±169% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.03G ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.9G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.43G ±77% |
| [Geomean] | 4.87G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 206M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 177M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.85M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 207M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 166M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.94M ±12% |
| [Geomean] | 46.8M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 374M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 413M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 81.4M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 369M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 401M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 111M ± 6% |
| [Geomean] | 243M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.85G ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.89G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 137M ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 2.00G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.80G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 193M ±22% |
| [Geomean] | 1.06G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.4k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.5k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.1k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.15k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.22M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 725k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.0k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.23M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 728k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 429k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 148M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.1M ±120% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 152M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.4M ±76% |
| [Geomean] | 47.9M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.1G ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 927M ±146% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.1G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.43G ±75% |
| [Geomean] | 3.95G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 117M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 108M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.81M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 217M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 60.5M ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 211M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 91.1M ±13% |
| [Geomean] | 126M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 516M ±101% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 109M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.53G ±111% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 163M ±23% |
| [Geomean] | 345M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.1k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 18.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 723k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 727k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.11M |