| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | babc19e1ad8cf2243b25553917af08fc4ad92948 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T14:53:53Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T21:52:10.228321781Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260530.24 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.24/0 |
| upload-time | 2026-05-30T04:40:25Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.4µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 86.6µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.0µs ± 3% |
| [Geomean] | 66.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.70GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.29GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.74GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.34GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.69GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.26GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.51GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.72GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.18GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.59GB ±11% |
| [Geomean] | 5.75GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.84GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.36GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.31GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.91GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.17GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.35GB ± 8% |
| [Geomean] | 7.74GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 443M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 550M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 293M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 433M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 572M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 297M ±10% |
| [Geomean] | 417M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.08G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.5G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.6G ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.55G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.1G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.7G ±55% |
| [Geomean] | 11.5G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 357M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 369M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 201M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 351M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 382M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 208M ±27% |
| [Geomean] | 301M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 836M ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 977M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 431M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 789M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 456M ±23% |
| [Geomean] | 713M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 2.90G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.56G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.94G ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.29G ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.31G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.59G ±49% |
| [Geomean] | 4.01G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.87k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.6k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 4% |
| [Geomean] | 4.39k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 679k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 412k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 694k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.0k ± 4% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 163M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 159M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 234M ± 6% |
| [Geomean] | 194M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.4G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.0G ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.7G ±53% |
| [Geomean] | 15.5G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 121M ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 174M ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 127M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 181M ±28% |
| [Geomean] | 148M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 304M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 315M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 314M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 315M ±10% |
| [Geomean] | 312M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.08G ±136% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.59G ±103% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 966M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.89G ±113% |
| [Geomean] | 1.33G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.87k ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 1% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 412k ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 1% |
| [Geomean] | 711k |