| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 5053df5b6ff006dfc96df442fddddee49f5250eb |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 917b60b4944c4a7c764d64f3973d2588ed36f8e8 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T14:53:45Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T21:54:01.570406185Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260530.25 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.25/0 |
| upload-time | 2026-05-30T04:42:40Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.8µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.7µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.9µs ± 3% |
| [Geomean] | 67.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.75GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.49GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.35GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.74GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.48GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.28GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.66GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.18GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.65GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.63GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.16GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.48GB ±13% |
| [Geomean] | 5.72GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.76GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.18GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.33GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.74GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.21GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.21GB ±10% |
| [Geomean] | 7.66GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 438M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 553M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 306M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 439M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 580M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 296M ±16% |
| [Geomean] | 421M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.32G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.5G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.2G ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.84G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.4G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.8G ±54% |
| [Geomean] | 11.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 354M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 357M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 211M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 375M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 204M ±36% |
| [Geomean] | 298M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 772M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.01G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 461M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 812M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.07G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 450M ±27% |
| [Geomean] | 721M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.95G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.96G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.51G ±91% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.47G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.96G ±100% |
| [Geomean] | 4.35G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.87k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 4% |
| [Geomean] | 4.34k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 684k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.4k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 677k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 412k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.7k ± 4% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 179M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 242M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 168M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 238M ± 4% |
| [Geomean] | 204M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.7G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 27.9G ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.4G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.0G ±67% |
| [Geomean] | 16.5G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 132M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 184M ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 128M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 178M ±41% |
| [Geomean] | 153M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 319M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 322M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 326M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 327M ±13% |
| [Geomean] | 324M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.13G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.40G ±146% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.10G ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.81G ±138% |
| [Geomean] | 1.52G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.05k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.7k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.88k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.8k ± 3% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 413k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19M ± 3% |
| [Geomean] | 705k |