| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 5053df5b6ff006dfc96df442fddddee49f5250eb |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 51f47daa18cb95683499db6652499129c06b3fc7 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T14:53:21Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T21:54:35.292015267Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260530.27 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.27/0 |
| upload-time | 2026-05-30T04:46:34Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 74.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.8µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.5µs ± 7% |
| [Geomean] | 68.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.69GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.45GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.26GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.69GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.24GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.08GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.80GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.09GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.54GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.68GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.54GB ± 8% |
| [Geomean] | 5.74GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.90GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.07GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.27GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.80GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.31GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.24GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.68GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 448M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 582M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 286M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 444M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 560M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 296M ±25% |
| [Geomean] | 420M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.89G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.8G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.3G ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.58G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.3G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.6G ±16% |
| [Geomean] | 12.1G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 365M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 352M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 200M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 378M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 224M ±14% |
| [Geomean] | 302M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 819M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.13G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 431M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 805M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.09G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 463M ±30% |
| [Geomean] | 738M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.52G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.55G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.65G ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.35G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.08G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.38G ±170% |
| [Geomean] | 4.13G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.73k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.03k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 3% |
| [Geomean] | 4.30k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 675k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 404k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.0k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 671k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.4k ± 3% |
| [Geomean] | 258k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 176M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 241M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 178M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 241M ± 8% |
| [Geomean] | 207M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.0G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.3G ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.1G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.5G ±78% |
| [Geomean] | 15.3G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 121M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 177M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 139M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 197M ±19% |
| [Geomean] | 156M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 327M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 329M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 329M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 342M ± 8% |
| [Geomean] | 332M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.13G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.05G ±161% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.49G ±81% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23G ±173% |
| [Geomean] | 1.44G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.74k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.6k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.93k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.6k ± 6% |
| [Geomean] | 11.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 406k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.18M ± 6% |
| [Geomean] | 695k |