| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | b56674396e06fe553acebfa7e229efd4f9b905f9 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T21:20:57Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-30T01:36:20.037682915Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260530.30 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.30/0 |
| upload-time | 2026-05-30T07:10:43Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.78GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.19GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.08GB ±35% |
| [Geomean] | 3.85GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.32GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.76GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.40GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.87GB ±35% |
| [Geomean] | 5.32GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.43GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.21GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.54GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.52GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.17GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.87GB ±18% |
| [Geomean] | 7.39GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 223M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 236M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.1M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 222M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 233M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.0M ±78% |
| [Geomean] | 96.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.60G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.67G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.29G ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.6G ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 773M ±126% |
| [Geomean] | 4.32G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 195M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 159M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.02M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 195M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 165M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.95M ± 5% |
| [Geomean] | 45.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 371M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 95.6M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 375M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.5M ±61% |
| [Geomean] | 216M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.35G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.89G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 164M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.54G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.64G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 105M ±68% |
| [Geomean] | 893M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 768k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 767k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.5k ± 1% |
| [Geomean] | 447k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 139M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.6M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 138M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.11M ±117% |
| [Geomean] | 37.5M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.1G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.0G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 756M ±131% |
| [Geomean] | 3.61G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 99.0M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 112M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.61M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 201M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 70.8M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 201M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 40.2M ±88% |
| [Geomean] | 104M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.32G ±104% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 129M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 674M ±139% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 74.5M ±91% |
| [Geomean] | 304M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 766k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 765k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |