| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | eb343e2fa0e81be47e2668de73bd6692a67ae5c9 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T20:49:33Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-30T03:51:10.026910408Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260530.37 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.37/0 |
| upload-time | 2026-05-30T09:25:45Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.4µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.2µs ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 2% |
| [Geomean] | 40.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.58GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.30GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.66GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.11GB ±37% |
| [Geomean] | 3.73GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.21GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.36GB ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.29GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.18GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.22GB ±30% |
| [Geomean] | 5.29GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.31GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.22GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.30GB ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.44GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.19GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.16GB ±20% |
| [Geomean] | 7.38GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 230M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 246M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.4M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 232M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 250M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.0M ±81% |
| [Geomean] | 100M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.53G ±71% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4G ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.14G ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.42G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 942M ±92% |
| [Geomean] | 4.49G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 197M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 172M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.80M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 199M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 158M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.76M ± 9% |
| [Geomean] | 45.0M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 393M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 84.1M ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 354M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 399M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 72.7M ±67% |
| [Geomean] | 222M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.65G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.07G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 146M ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.38G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.28G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 132M ±59% |
| [Geomean] | 957M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.2k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.1k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.31k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.27M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 745k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.27M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 748k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 2% |
| [Geomean] | 439k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 139M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.1M ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 138M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.4M ±105% |
| [Geomean] | 40.2M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.8G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.15G ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.8G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 984M ±87% |
| [Geomean] | 3.68G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 106M ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 92.1M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.44M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 206M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.9M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 200M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 52.1M ±93% |
| [Geomean] | 108M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 577M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 116M ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.18G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 108M ±71% |
| [Geomean] | 304M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 2% |
| [Geomean] | 18.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 743k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 746k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 2% |
| [Geomean] | 1.12M |