| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | b56674396e06fe553acebfa7e229efd4f9b905f9 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T21:20:57Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-30T03:05:06.779250812Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260530.38 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.38/0 |
| upload-time | 2026-05-30T09:51:38Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.2µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.1µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.78GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.33GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.75GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.30GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.17GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.00GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.43GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.76GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.77GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.39GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.42GB ± 9% |
| [Geomean] | 5.87GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.12GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.62GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.54GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.96GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.46GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.22GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.90GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 435M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 552M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 267M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 438M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 569M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 282M ± 8% |
| [Geomean] | 406M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.72G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.9G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.49G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.85G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.9G ±63% |
| [Geomean] | 11.1G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 343M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 356M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 194M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 384M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 207M ±35% |
| [Geomean] | 294M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 842M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.16G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 401M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 809M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.10G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 414M ±11% |
| [Geomean] | 723M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.34G ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.99G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.43G ±154% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.42G ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.91G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.57G ±88% |
| [Geomean] | 3.69G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.01k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.09k ± 2% |
| [Geomean] | 4.40k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 682k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 666k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.3k ± 2% |
| [Geomean] | 264k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 170M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 228M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 156M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 229M ± 3% |
| [Geomean] | 193M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.0G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 24.9G ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.42G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.3G ±76% |
| [Geomean] | 15.6G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 127M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 172M ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 126M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 182M ±42% |
| [Geomean] | 150M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 308M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 310M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 312M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 317M ±15% |
| [Geomean] | 312M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 958M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.91G ±153% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 765M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.47G ±147% |
| [Geomean] | 1.20G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.03k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.6k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.6k ± 1% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.24M ± 1% |
| [Geomean] | 721k |