| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 388e94dfbdcf9440196b84f7c011244601c65b36 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T21:11:22Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-30T04:01:18.844439863Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260530.40 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.40/0 |
| upload-time | 2026-05-30T10:48:50Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.8µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.9µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.67GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.49GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.28GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.72GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.32GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.60GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.48GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.81GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.60GB ± 6% |
| [Geomean] | 5.74GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.85GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.32GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.27GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.88GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.26GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.40GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.75GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 439M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 554M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 286M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 439M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 576M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 288M ±13% |
| [Geomean] | 414M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.62G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.3G ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.75G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.6G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.0G ±10% |
| [Geomean] | 11.9G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 350M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 220M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 380M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 191M ±36% |
| [Geomean] | 297M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 792M ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.16G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 423M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 809M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.13G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 429M ±21% |
| [Geomean] | 731M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.96G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.44G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.69G ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.07G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.23G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.02G ±69% |
| [Geomean] | 4.17G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.05k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.98k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 1% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 668k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.5k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 669k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.1k ± 1% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 174M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 235M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 165M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 233M ± 3% |
| [Geomean] | 199M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.3G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.7G ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.6G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 24.5G ±39% |
| [Geomean] | 15.9G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 130M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 183M ±47% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 124M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 167M ±42% |
| [Geomean] | 149M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 320M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 317M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 319M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 312M ±13% |
| [Geomean] | 317M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.07G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.79G ±140% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 953M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.83G ±120% |
| [Geomean] | 1.35G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.08k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 425k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 2% |
| [Geomean] | 715k |