| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | c59ae5c5a720f76ac2a128c2f52336a7b2bca3a7 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T20:48:51Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-30T07:11:30.581326465Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260530.43 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.43/0 |
| upload-time | 2026-05-30T12:45:42Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.15GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.36GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.71GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.46GB ±32% |
| [Geomean] | 3.87GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.31GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.18GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.38GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.36GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.28GB ±34% |
| [Geomean] | 5.30GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.39GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.28GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.08GB ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.28GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.12GB ±23% |
| [Geomean] | 7.36GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 219M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 222M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.3M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 219M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 221M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.6M ±61% |
| [Geomean] | 91.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.14G ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.3G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.09G ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.67G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23G ±91% |
| [Geomean] | 4.56G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 182M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 144M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.00M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 187M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.99M ± 4% |
| [Geomean] | 42.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 339M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 359M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 71.3M ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 342M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 349M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 76.2M ±53% |
| [Geomean] | 207M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.75G ±92% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.58G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 123M ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.54G ±92% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.83G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 130M ±53% |
| [Geomean] | 916M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.1k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.53k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.33M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 783k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 786k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 1% |
| [Geomean] | 452k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 141M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.25M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 138M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.1M ±81% |
| [Geomean] | 36.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.8G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.10G ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.9G ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23G ±92% |
| [Geomean] | 4.36G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 93.5M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 82.4M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.13M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 194M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.2M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 193M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 51.7M ±73% |
| [Geomean] | 98.2M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.46G ±93% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 92.3M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.74G ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 96.8M ±67% |
| [Geomean] | 388M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 782k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 785k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |