| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 261c95496f014e2328267bc44684d264dcfd022e |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T20:34:54Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-30T09:29:56.81863817Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260530.47 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.47/0 |
| upload-time | 2026-05-30T15:02:23Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.15GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.59GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.27GB ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.36GB ±29% |
| [Geomean] | 3.79GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.51GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.22GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.20GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.29GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.27GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.24GB ±34% |
| [Geomean] | 5.30GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.64GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.21GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.21GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.38GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.28GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.15GB ±18% |
| [Geomean] | 7.41GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 218M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 228M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.6M ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 220M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 228M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.8M ±63% |
| [Geomean] | 92.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.60G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.0G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05G ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.58G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.6G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.09G ±87% |
| [Geomean] | 4.40G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 189M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 147M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.64M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 153M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.63M ± 9% |
| [Geomean] | 42.1M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 70.1M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 341M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 364M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 73.9M ±56% |
| [Geomean] | 205M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.65G ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.76G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 127M ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.43G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.12G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 126M ±53% |
| [Geomean] | 914M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.1k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.51k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 776k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 776k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 1% |
| [Geomean] | 450k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 145M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.86M ±113% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 138M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.80M ±80% |
| [Geomean] | 37.3M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.8G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05G ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.0G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.10G ±86% |
| [Geomean] | 4.00G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 102M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 89.1M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.35M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 199M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 49.6M ±95% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 52.1M ±72% |
| [Geomean] | 100M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 854M ±81% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 99.0M ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.26G ±82% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 98.9M ±67% |
| [Geomean] | 320M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 774k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 775k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |