| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 7bd807271cf4ee370b1a2499e863c4fcb6bf7301 |
| experiment-commit-time | 2026-05-30T10:38:04Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-30T10:52:10.339440166Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260530.53 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.53/0 |
| upload-time | 2026-05-30T17:38:50Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.1µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.3µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.76GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.30GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.69GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.26GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.77GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.22GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.50GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.67GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.60GB ±11% |
| [Geomean] | 5.75GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.91GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.45GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.30GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.95GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.24GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.38GB ± 9% |
| [Geomean] | 7.79GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 438M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 561M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 285M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 431M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 571M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 270M ±13% |
| [Geomean] | 409M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.93G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.1G ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.05G ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.1G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.6G ± 4% |
| [Geomean] | 11.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 364M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 380M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 204M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 384M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 207M ±31% |
| [Geomean] | 305M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 795M ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.05G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 423M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 758M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.07G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 403M ±25% |
| [Geomean] | 698M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.55G ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.48G ±138% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.02G ±104% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.12G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.74G ±147% |
| [Geomean] | 3.47G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.05k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.5k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 3% |
| [Geomean] | 4.42k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 680k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 691k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.6k ± 3% |
| [Geomean] | 265k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 160M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 164M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 230M ± 4% |
| [Geomean] | 194M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.0G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.1G ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.57G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.2G ±78% |
| [Geomean] | 15.1G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 126M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 182M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 131M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 185M ±41% |
| [Geomean] | 154M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 317M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 316M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 312M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 315M ±12% |
| [Geomean] | 315M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.03G ±102% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 949M ±197% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 839M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 856M ±127% |
| [Geomean] | 915M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.06k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.5k ± 2% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 424k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 2% |
| [Geomean] | 720k |