| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 7bd807271cf4ee370b1a2499e863c4fcb6bf7301 |
| experiment-commit-time | 2026-05-30T10:38:04Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-30T12:50:33.048074002Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260530.55 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.55/0 |
| upload-time | 2026-05-30T18:25:29Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.64GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.23GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.13GB ±31% |
| [Geomean] | 3.72GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.32GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.28GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.23GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.32GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.94GB ±32% |
| [Geomean] | 5.21GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.44GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.27GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.22GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.39GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.93GB ±18% |
| [Geomean] | 7.32GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 226M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 235M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.9M ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 227M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 239M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.1M ±75% |
| [Geomean] | 93.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.54G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.0G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.14G ±113% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.97G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.6G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 922M ±89% |
| [Geomean] | 4.43G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 198M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 160M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.03M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 196M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 160M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.06M ± 8% |
| [Geomean] | 45.8M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 374M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 74.9M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 359M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.2M ±61% |
| [Geomean] | 208M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.19G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.79G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 132M ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.68G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.38G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 116M ±66% |
| [Geomean] | 893M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.5k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.4k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.39k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.29M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 764k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 757k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.4k ± 1% |
| [Geomean] | 444k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 142M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.3M ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 151M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.15M ±106% |
| [Geomean] | 36.6M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.9G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.13G ±113% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.6G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 912M ±91% |
| [Geomean] | 3.81G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 99.0M ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 110M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.60M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 54.1M ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 206M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 43.2M ±94% |
| [Geomean] | 99.0M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.23G ±151% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 101M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.11G ±166% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 86.4M ±75% |
| [Geomean] | 331M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 763k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 755k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.13M |