| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | b7b03d9e3d468a98feb78197e25c3eb464259ce5 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T20:48:29Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-30T16:15:31.198824472Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260530.63 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.63/0 |
| upload-time | 2026-05-30T23:07:19Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.5µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.8µs ± 3% |
| [Geomean] | 66.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.33GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.72GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.57GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.34GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.68GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.24GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.51GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.69GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.33GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.60GB ±16% |
| [Geomean] | 5.76GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.86GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.32GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.29GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.88GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.43GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.37GB ±12% |
| [Geomean] | 7.78GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 438M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 562M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 285M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 443M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 566M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 290M ± 7% |
| [Geomean] | 415M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.19G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.4G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.8G ±49% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.73G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.3G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.5G ± 7% |
| [Geomean] | 11.4G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 354M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 369M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 195M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 361M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 372M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 188M ±35% |
| [Geomean] | 294M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 768M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.04G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 419M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 822M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.02G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 429M ±21% |
| [Geomean] | 704M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.54G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.41G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.76G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 2.57G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.38G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.74G ±80% |
| [Geomean] | 3.76G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.04k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 2% |
| [Geomean] | 4.39k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 683k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 672k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.2k ± 2% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 166M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 232M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 161M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 232M ± 3% |
| [Geomean] | 195M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.0G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 24.3G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.4G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.7G ±78% |
| [Geomean] | 15.6G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 129M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 170M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 125M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 161M ±43% |
| [Geomean] | 145M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 325M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 309M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 310M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 312M ±13% |
| [Geomean] | 314M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 909M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.54G ±118% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 970M ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.93G ±150% |
| [Geomean] | 1.27G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.00k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.06k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 3% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 424k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 3% |
| [Geomean] | 717k |