| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 261c95496f014e2328267bc44684d264dcfd022e |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T20:34:54Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-30T16:48:18.025249441Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260530.65 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.65/0 |
| upload-time | 2026-05-30T23:36:06Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 86.1µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 45.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 45.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 65.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.71GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.31GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.78GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.49GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.36GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.15GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.66GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.36GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.55GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.65GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.14GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.72GB ± 3% |
| [Geomean] | 5.78GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.91GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.30GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.82GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.24GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.48GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.80GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 434M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 554M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 273M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 435M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 573M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 281M ±15% |
| [Geomean] | 408M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.32G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.8G ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.23G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.9G ±20% |
| [Geomean] | 11.4G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 334M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 375M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 195M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 315M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 357M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 176M ±29% |
| [Geomean] | 280M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 852M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.05G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 408M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 983M ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.08G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 431M ±32% |
| [Geomean] | 742M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.72G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.04G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.68G ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.89G ±60% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.39G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.52G ±79% |
| [Geomean] | 4.17G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.6k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.01k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.10k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.06k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.10k ± 2% |
| [Geomean] | 4.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 698k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 673k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.9k ± 2% |
| [Geomean] | 267k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 152M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 225M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 151M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 224M ± 4% |
| [Geomean] | 184M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.9G ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.0G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 25.9G ±44% |
| [Geomean] | 16.3G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 119M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 167M ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 116M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 146M ±38% |
| [Geomean] | 136M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 288M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 310M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 302M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 296M ± 8% |
| [Geomean] | 299M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 887M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.59G ±144% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±107% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.22G ±93% |
| [Geomean] | 1.34G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.05k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.05k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.9k ± 2% |
| [Geomean] | 12.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.25M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.25M ± 2% |
| [Geomean] | 728k |