| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 5053df5b6ff006dfc96df442fddddee49f5250eb |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 917b60b4944c4a7c764d64f3973d2588ed36f8e8 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T14:53:45Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T20:35:18.974543562Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260530.8 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.8/0 |
| upload-time | 2026-05-30T02:10:16Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.2µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.5µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.3µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 38.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.09GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.45GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.32GB ±28% |
| [Geomean] | 3.82GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.29GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.72GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.28GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.72GB ± 4% |
| [Geomean] | 5.51GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.32GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.16GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.42GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.44GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.44GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 220M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 212M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.5M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 219M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 220M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.6M ±21% |
| [Geomean] | 101M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.77G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.33G ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.12G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.0G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.53G ±25% |
| [Geomean] | 4.76G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 158M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.65M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 188M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 147M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.55M ± 2% |
| [Geomean] | 42.1M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 332M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 356M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 98.6M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 339M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 366M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 101M ±17% |
| [Geomean] | 229M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.69G ±74% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.82G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 165M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.53G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.13G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 178M ±27% |
| [Geomean] | 936M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.2k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.0k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.55k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.33M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 794k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 784k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.0k ± 1% |
| [Geomean] | 453k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 133M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.1M ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 134M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.4M ±25% |
| [Geomean] | 45.2M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.45G ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.55G ±22% |
| [Geomean] | 4.24G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 107M ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 96.1M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.51M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 199M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 71.6M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 194M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 80.2M ±16% |
| [Geomean] | 122M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 514M ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 137M ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.21G ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 154M ±31% |
| [Geomean] | 338M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 793k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 784k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.15M |