| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | babc19e1ad8cf2243b25553917af08fc4ad92948 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T14:53:53Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T20:40:29.350833947Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260530.9 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.9/0 |
| upload-time | 2026-05-30T02:12:37Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.20GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.18GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.45GB ±32% |
| [Geomean] | 3.80GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.46GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.98GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.42GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.27GB ±34% |
| [Geomean] | 5.25GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.22GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.92GB ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.23GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.12GB ±21% |
| [Geomean] | 7.32GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 217M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 224M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.8M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 220M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 223M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.8M ±62% |
| [Geomean] | 88.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.52G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.0G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 871M ±131% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.08G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.8G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.28G ±91% |
| [Geomean] | 4.34G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 186M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 165M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.90M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 168M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.95M ± 5% |
| [Geomean] | 45.0M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 339M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 372M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 59.8M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 361M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 72.6M ±57% |
| [Geomean] | 201M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.60G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.10G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 108M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.42G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.34G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 129M ±54% |
| [Geomean] | 830M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.0k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.55k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.33M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 788k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 785k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 1% |
| [Geomean] | 453k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 131M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.43M ±101% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 134M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.73M ±82% |
| [Geomean] | 33.6M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.0G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 858M ±127% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.27G ±92% |
| [Geomean] | 3.54G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 107M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 111M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.71M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 199M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 38.5M ±107% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 200M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 50.4M ±73% |
| [Geomean] | 93.8M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 961M ±102% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 78.6M ±92% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 693M ±161% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 99.3M ±68% |
| [Geomean] | 269M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 788k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 784k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |