| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 687ce6f9afc498411c2ce19b6146a75222dce04a |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T19:19:38Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-30T18:26:17.005001895Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260531.1 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260531.1/0 |
| upload-time | 2026-05-31T00:02:09Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.02GB ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.66GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.23GB ±26% |
| [Geomean] | 3.69GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.38GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.27GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.17GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.37GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.30GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.19GB ±31% |
| [Geomean] | 5.28GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.49GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.10GB ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.32GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.09GB ±21% |
| [Geomean] | 7.36GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 229M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 241M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.0M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 228M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 240M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.6M ±53% |
| [Geomean] | 97.3M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.50G ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.2G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07G ±150% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.02G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.00G ±82% |
| [Geomean] | 4.38G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 197M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 146M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.03M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 196M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 153M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.04M ± 5% |
| [Geomean] | 44.7M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 367M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 75.5M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 350M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 383M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 76.3M ±48% |
| [Geomean] | 215M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.52G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.42G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 140M ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.46G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.28G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 124M ±43% |
| [Geomean] | 949M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.3k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.3k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.28M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 750k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.8k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.28M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 761k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 2% |
| [Geomean] | 441k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 145M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.8M ±111% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 139M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.3M ±74% |
| [Geomean] | 38.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.9G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.10G ±168% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.0G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 992M ±84% |
| [Geomean] | 4.08G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 102M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 88.3M ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.34M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 201M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 54.7M ±92% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 195M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 53.8M ±64% |
| [Geomean] | 104M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.34G ±100% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 112M ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.21G ±188% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 97.5M ±61% |
| [Geomean] | 365M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 748k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 759k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.13M |