| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 687ce6f9afc498411c2ce19b6146a75222dce04a |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T19:19:38Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-30T23:11:18.707820244Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260531.13 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260531.13/0 |
| upload-time | 2026-05-31T05:58:13Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.0µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.73GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.56GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.25GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.52GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.33GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.79GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.25GB ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.53GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.61GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.72GB ± 7% |
| [Geomean] | 5.78GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.01GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.38GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.36GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.80GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.27GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.51GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.81GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 437M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 563M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 289M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 437M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 558M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 277M ±16% |
| [Geomean] | 411M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.08G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.3G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.6G ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.00G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.88G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.4G ±35% |
| [Geomean] | 11.6G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 382M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 236M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 382M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 180M ±32% |
| [Geomean] | 302M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 802M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 443M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 785M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 398M ±27% |
| [Geomean] | 700M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.22G ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.02G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.36G ±116% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.64G ±92% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.83G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.75G ±95% |
| [Geomean] | 3.72G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.05k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.05k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 2% |
| [Geomean] | 4.39k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 683k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.6k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 676k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.8k ± 2% |
| [Geomean] | 264k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 159M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 235M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 169M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 231M ± 2% |
| [Geomean] | 195M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.5G ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.37G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 27.5G ±26% |
| [Geomean] | 15.0G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 127M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 212M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 142M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 156M ±36% |
| [Geomean] | 156M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 324M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 329M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 329M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 299M ± 7% |
| [Geomean] | 320M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 783M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.03G ±108% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 859M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.85G ±75% |
| [Geomean] | 1.06G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.11k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.04k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 1% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 427k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 1% |
| [Geomean] | 718k |