| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 555dd4691af3577b87d193bbd039f3b2bf7319a1 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T19:14:40Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-30T23:40:15.362444116Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260531.14 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260531.14/0 |
| upload-time | 2026-05-31T06:32:03Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.4µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.0µs ± 3% |
| [Geomean] | 66.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.76GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.53GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.38GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.71GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.32GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.15GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.62GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.37GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.66GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.58GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.56GB ± 6% |
| [Geomean] | 5.76GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.92GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.59GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.47GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.74GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.46GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.41GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.86GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 426M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 561M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 290M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 442M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 545M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 291M ±12% |
| [Geomean] | 412M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.38G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.1G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.8G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.61G ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.6G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.1G ±11% |
| [Geomean] | 11.4G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 342M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 371M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 192M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 362M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 229M ± 6% |
| [Geomean] | 299M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 812M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.11G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 457M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 787M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.11G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 438M ±16% |
| [Geomean] | 735M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.42G ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.77G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.09G ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 2.89G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.84G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.94G ±92% |
| [Geomean] | 3.99G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.04k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 3% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 674k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 679k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.9k ± 3% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 167M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 236M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 178M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 234M ± 5% |
| [Geomean] | 201M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.3G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 29.2G ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.4G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.7G ±72% |
| [Geomean] | 16.3G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 131M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 164M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 202M ± 8% |
| [Geomean] | 156M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 325M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 308M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 322M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 328M ± 8% |
| [Geomean] | 321M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.08G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.05G ±103% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.21G ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.02G ±70% |
| [Geomean] | 1.29G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.01k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.07k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 3% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 424k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 3% |
| [Geomean] | 716k |