| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | bc1da486f85109223fbec9153c6455a341ae35fe |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T02:45:13Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-31T01:36:52.010765966Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260531.15 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260531.15/0 |
| upload-time | 2026-05-31T07:11:14Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.79GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.38GB ±29% |
| [Geomean] | 3.92GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.30GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.33GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.76GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.37GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.15GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.22GB ±33% |
| [Geomean] | 5.42GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.46GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.28GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.44GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.25GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.18GB ±14% |
| [Geomean] | 7.49GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 221M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 225M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.3M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 218M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 228M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.2M ±65% |
| [Geomean] | 94.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.38G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68G ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.08G ±86% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.02G ±88% |
| [Geomean] | 5.09G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 187M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 160M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.75M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 187M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 155M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.70M ± 7% |
| [Geomean] | 43.2M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 357M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.7M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 341M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 366M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 72.0M ±53% |
| [Geomean] | 214M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.80G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.05G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 156M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.69G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.97G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 127M ±78% |
| [Geomean] | 995M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.1k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.51k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 776k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 772k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 1% |
| [Geomean] | 450k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 140M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.1M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.65M ±88% |
| [Geomean] | 39.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.64G ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.5G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.03G ±89% |
| [Geomean] | 4.24G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 110M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 103M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.65M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.5M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 199M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 50.4M ±70% |
| [Geomean] | 107M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 767M ±110% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 127M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 606M ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 96.3M ±83% |
| [Geomean] | 275M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 774k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 769k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |