| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | f1aa77c984a1d7596f3df55f01b72034264de1c5 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T18:59:54Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-31T00:35:58.14061525Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260531.16 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260531.16/0 |
| upload-time | 2026-05-31T07:27:08Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.8µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.9µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.74GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.52GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.30GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.75GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.47GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.32GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.86GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.28GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.44GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.59GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.18GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.53GB ± 9% |
| [Geomean] | 5.73GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.01GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.44GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.27GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.83GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.30GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.32GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.77GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 431M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 573M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 292M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 436M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 576M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 291M ±15% |
| [Geomean] | 417M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.84G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.1G ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.68G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.5G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.9G ±33% |
| [Geomean] | 11.4G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 391M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 206M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 383M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 220M ±24% |
| [Geomean] | 306M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 772M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.07G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 443M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 809M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.12G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 445M ±17% |
| [Geomean] | 727M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.66G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.32G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.45G ±98% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.93G ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.39G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.63G ±104% |
| [Geomean] | 3.94G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.00k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 2% |
| [Geomean] | 4.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 680k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.8k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 669k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.2k ± 2% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 157M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 236M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 165M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 234M ± 3% |
| [Geomean] | 195M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.1G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.7G ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.2G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.7G ±85% |
| [Geomean] | 15.4G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 133M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 182M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 134M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 179M ±39% |
| [Geomean] | 155M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 309M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 320M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 315M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 319M ± 0% |
| [Geomean] | 316M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 765M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49G ±142% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 839M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.85G ±147% |
| [Geomean] | 1.15G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.00k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.98k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 2% |
| [Geomean] | 713k |