| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 5f711bfdb35cc26413b86785f58b7ed37a25a0dc |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T18:31:40Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-31T02:08:11.286780679Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260531.17 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260531.17/0 |
| upload-time | 2026-05-31T07:50:12Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.73GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.11GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.67GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.61GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.47GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.39GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.30GB ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.11GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.14GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.03GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.14GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.63GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.4GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.46GB ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.65GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.64GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.69GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 59.5M ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.35M ±120% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.58M ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 53.0M ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.04M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.11M ±23% |
| [Geomean] | 12.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.80G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.09G ±146% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.29G ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.80G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.52G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.21G ±28% |
| [Geomean] | 2.10G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.0M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.90M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.8M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.90M ± 0% |
| [Geomean] | 3.72M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 240M ±103% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.97M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.60M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 145M ±79% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.29M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.60M ± 0% |
| [Geomean] | 13.6M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 392M ±80% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 98.9M ±163% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.67M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 260M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 158M ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.58M ± 3% |
| [Geomean] | 56.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 889k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.97M ±109% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.62M ±46% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.34M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.42M ±40% |
| [Geomean] | 3.55M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.06G ±152% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.30G ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.57G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.28G ±42% |
| [Geomean] | 1.29G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 484k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.09M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 844k ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.27M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 844k ±30% |
| [Geomean] | 1.00M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 887k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 881k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |