| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 593e8bf9b1e639790edca89fc930201421c2e665 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T02:42:59Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-31T02:17:53.64572465Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260531.18 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260531.18/0 |
| upload-time | 2026-05-31T07:51:54Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.21GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.64GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.53GB ±33% |
| [Geomean] | 3.84GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.42GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.25GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.07GB ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.27GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.77GB ± 3% |
| [Geomean] | 5.38GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.56GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.10GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.39GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.25GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.55GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.46GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 224M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 241M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.5M ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 223M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 234M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.9M ±13% |
| [Geomean] | 98.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.01G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.4G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 964M ±137% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.12G ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.5G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.60G ±16% |
| [Geomean] | 4.78G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 165M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.95M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 191M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 161M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.97M ± 6% |
| [Geomean] | 45.2M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 391M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 66.9M ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 339M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 372M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 99.1M ± 7% |
| [Geomean] | 220M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.53G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.96G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 116M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.53G ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.46G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 164M ± 8% |
| [Geomean] | 921M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.8k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 764k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 775k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 1% |
| [Geomean] | 447k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 130M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.55M ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.6M ±14% |
| [Geomean] | 38.5M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 942M ±142% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.0G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.62G ±17% |
| [Geomean] | 3.86G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 91.4M ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 104M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.41M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 45.8M ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 199M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 75.0M ±12% |
| [Geomean] | 108M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 983M ±241% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 86.4M ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 889M ±119% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 134M ±13% |
| [Geomean] | 317M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 764k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 773k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |