| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 5f711bfdb35cc26413b86785f58b7ed37a25a0dc |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T18:31:40Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-31T06:02:45.845718815Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260531.26 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260531.26/0 |
| upload-time | 2026-05-31T12:48:57Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.1µs ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.0µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.2µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.71GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.48GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.49GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.26GB ±10% |
| [Geomean] | 4.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.72GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.27GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.52GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.60GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.23GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.47GB ±12% |
| [Geomean] | 5.72GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.93GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.37GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.36GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.80GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.32GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.27GB ±10% |
| [Geomean] | 7.76GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 437M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 561M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 284M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 435M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 555M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 292M ±13% |
| [Geomean] | 412M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.21G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.4G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.4G ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.70G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.0G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.3G ±58% |
| [Geomean] | 10.9G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 350M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 384M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 211M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 236M ± 8% |
| [Geomean] | 310M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 772M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 419M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 778M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 446M ±35% |
| [Geomean] | 702M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.54G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.14G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.65G ±133% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.41G ±73% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.05G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.20G ±108% |
| [Geomean] | 3.71G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.03k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 1% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 681k ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.8k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 674k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.6k ± 1% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 167M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 235M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 179M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 237M ± 0% |
| [Geomean] | 202M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.5G ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.84G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.6G ±45% |
| [Geomean] | 14.2G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 185M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 138M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 202M ±36% |
| [Geomean] | 163M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 312M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 324M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 319M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 325M ±12% |
| [Geomean] | 320M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.03G ±121% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.32G ±113% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 940M ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.39G ±180% |
| [Geomean] | 1.16G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.05k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.04k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 1% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 1% |
| [Geomean] | 716k |