| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | edbc93f594ba4c929c58ebaa146d44c948b341fd |
| experiment-commit-time | 2026-05-28T23:14:16Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-31T07:56:13.242948944Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260531.27 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260531.27/0 |
| upload-time | 2026-05-31T13:29:59Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 39.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.47GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.15GB ±31% |
| [Geomean] | 3.80GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.27GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.27GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.38GB ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.28GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.24GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.03GB ±28% |
| [Geomean] | 5.26GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.42GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.27GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.29GB ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.41GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.21GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.88GB ±19% |
| [Geomean] | 7.33GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 223M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 228M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.7M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 225M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 230M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.7M ±78% |
| [Geomean] | 91.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.79G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.3G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20G ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.73G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 976M ±134% |
| [Geomean] | 4.45G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 195M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 163M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.94M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 196M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 159M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.92M ± 6% |
| [Geomean] | 45.2M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 369M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 78.4M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 345M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.8M ±62% |
| [Geomean] | 207M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.24G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.26G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 133M ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.44G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.54G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 109M ±61% |
| [Geomean] | 818M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.6k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 778k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 770k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 1% |
| [Geomean] | 448k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.4M ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 147M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.16M ±103% |
| [Geomean] | 36.2M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.0G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19G ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.7G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 989M ±131% |
| [Geomean] | 4.21G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 102M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 111M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.65M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 54.7M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 201M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 43.4M ±93% |
| [Geomean] | 98.7M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.14G ±135% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 100M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 839M ±188% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 83.0M ±72% |
| [Geomean] | 299M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 2% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 777k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 769k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.14M |