| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | d96f55fe49dda34ad4aa7af7cbf04321fc86cd27 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T16:13:38Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-31T06:36:33.017910271Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260531.28 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260531.28/0 |
| upload-time | 2026-05-31T13:30:53Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.3µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.1µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.3µs ± 3% |
| [Geomean] | 67.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.66GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.24GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.64GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.27GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.08GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.00GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.45GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.60GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.03GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.71GB ± 4% |
| [Geomean] | 5.66GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.70GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.09GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.22GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.74GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.09GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.47GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.65GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 441M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 550M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 297M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 442M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 552M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 292M ±11% |
| [Geomean] | 415M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.15G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.2G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.2G ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.44G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.1G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.4G ±29% |
| [Geomean] | 11.5G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 378M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 206M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 366M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 211M ±29% |
| [Geomean] | 301M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 785M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 438M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 802M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.06G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 448M ±20% |
| [Geomean] | 715M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.46G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.85G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.46G ±102% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.03G ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.28G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.71G ±76% |
| [Geomean] | 4.29G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.95k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.86k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 2% |
| [Geomean] | 4.33k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 681k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.2k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 683k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 412k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.2k ± 2% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 182M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 239M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 186M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 240M ± 3% |
| [Geomean] | 210M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.5G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0G ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.9G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.8G ±35% |
| [Geomean] | 15.3G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 153M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 178M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 138M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 183M ±34% |
| [Geomean] | 162M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 342M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 329M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 334M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 332M ± 9% |
| [Geomean] | 334M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 864M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.87G ±108% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.21G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69G ±99% |
| [Geomean] | 1.35G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.96k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.7k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.88k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.7k ± 2% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 413k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.18M ± 2% |
| [Geomean] | 701k |