| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | d7b3da6e25123903177f9aabc805f6ef2244d436 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T19:30:10Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-30T17:42:22.460360295Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260531.3 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260531.3/0 |
| upload-time | 2026-05-31T00:32:57Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.0µs ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.2µs ± 3% |
| [Geomean] | 66.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.76GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.31GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.75GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.37GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.16GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.76GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.59GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.63GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.31GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.60GB ±11% |
| [Geomean] | 5.77GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.99GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.24GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.44GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.93GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.42GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.38GB ± 9% |
| [Geomean] | 7.82GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 429M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 564M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 287M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 442M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 569M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 291M ±19% |
| [Geomean] | 415M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.27G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.0G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.2G ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.46G ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.6G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.9G ±22% |
| [Geomean] | 11.0G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 341M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 382M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 199M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 358M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 379M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 185M ±36% |
| [Geomean] | 294M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 805M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.07G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 440M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 799M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.05G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 438M ±23% |
| [Geomean] | 720M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.47G ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.15G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.06G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.09G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.01G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.43G ±88% |
| [Geomean] | 4.20G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.5k ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.01k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.98k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 3% |
| [Geomean] | 4.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 692k ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.6k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 662k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.4k ± 3% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 164M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 233M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 161M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 234M ± 5% |
| [Geomean] | 195M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.85G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.1G ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.4G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 27.7G ±38% |
| [Geomean] | 15.6G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 140M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 170M ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 129M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 159M ±42% |
| [Geomean] | 149M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 329M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 315M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 318M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 309M ±14% |
| [Geomean] | 318M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 869M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.83G ±164% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 816M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.42G ±122% |
| [Geomean] | 1.33G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.01k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.99k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 3% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 3% |
| [Geomean] | 714k |