| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | bc1da486f85109223fbec9153c6455a341ae35fe |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T02:45:13Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-31T07:32:38.730743922Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260531.31 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260531.31/0 |
| upload-time | 2026-05-31T14:20:40Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.2µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.6µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.2µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.71GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.71GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.48GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.31GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.64GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.52GB ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.60GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.18GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.55GB ± 8% |
| [Geomean] | 5.71GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.89GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.29GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.29GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.78GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.29GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.36GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.74GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 438M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 567M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 277M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 437M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 566M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 287M ±13% |
| [Geomean] | 412M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.56G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.5G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.0G ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.46G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.7G ±14% |
| [Geomean] | 12.0G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 337M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 384M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 211M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 350M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 378M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 211M ±16% |
| [Geomean] | 302M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 825M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.13G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 409M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 814M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 424M ±19% |
| [Geomean] | 718M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.20G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.15G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.93G ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.97G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.65G ±79% |
| [Geomean] | 3.85G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.95k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.91k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 3% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 674k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 679k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 415k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.5k ± 3% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 174M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 236M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 171M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 234M ± 4% |
| [Geomean] | 201M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.2G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.6G ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.3G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 24.5G ±34% |
| [Geomean] | 15.5G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 149M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 187M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 128M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 189M ±16% |
| [Geomean] | 161M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 327M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 330M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 319M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 315M ± 6% |
| [Geomean] | 323M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.06G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.52G ±138% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 902M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.58G ±96% |
| [Geomean] | 1.23G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.95k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.92k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 2% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 415k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 2% |
| [Geomean] | 709k |