| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 555dd4691af3577b87d193bbd039f3b2bf7319a1 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T19:14:40Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-30T20:00:40.517684824Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260531.4 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260531.4/0 |
| upload-time | 2026-05-31T01:36:06Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.15GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.36GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.20GB ±27% |
| [Geomean] | 3.78GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.31GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.22GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.22GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.27GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.22GB ±28% |
| [Geomean] | 5.27GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.42GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.24GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.20GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.39GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.22GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.18GB ±13% |
| [Geomean] | 7.38GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 221M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 237M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.4M ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 223M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 228M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.4M ±59% |
| [Geomean] | 91.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.47G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.3G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05G ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.31G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 960M ±84% |
| [Geomean] | 4.16G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 188M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 164M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.74M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 197M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 150M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.73M ± 6% |
| [Geomean] | 43.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 383M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 72.2M ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 364M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 68.2M ±54% |
| [Geomean] | 207M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.76G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.72G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 122M ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.76G ±76% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.93G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 125M ±55% |
| [Geomean] | 941M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.8k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 770k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 774k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 1% |
| [Geomean] | 449k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 132M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.75M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 140M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.85M ±79% |
| [Geomean] | 35.6M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.2G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07G ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 955M ±88% |
| [Geomean] | 3.51G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 101M ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 98.8M ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.47M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 206M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 52.3M ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 199M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.5M ±77% |
| [Geomean] | 100M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 681M ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 97.6M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.27G ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 95.3M ±68% |
| [Geomean] | 299M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 769k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 774k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |