| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 555dd4691af3577b87d193bbd039f3b2bf7319a1 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T19:14:40Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-30T20:51:08.383047839Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260531.7 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260531.7/0 |
| upload-time | 2026-05-31T02:32:07Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.3µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.98GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.44GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.68GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.56GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.46GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.34GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.22GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.00GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.10GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.25GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.65GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.59GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.4GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.20GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.56GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.5GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.73GB ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.56GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.56GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 58.5M ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.82M ±85% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.62M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 52.0M ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.45M ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.93M ±14% |
| [Geomean] | 11.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.56G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 711M ±136% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.07G ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.85G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.61G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.19G ±30% |
| [Geomean] | 1.90G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.4M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.27M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.9M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.26M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.64M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 177M ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.91M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.52M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 134M ±125% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.99M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 12.4M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 393M ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 85.2M ±136% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.72M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 326M ±85% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 85.9M ±232% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.48M ±12% |
| [Geomean] | 52.0M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.6k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.65M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 894k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.6k ± 0% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.03M ±117% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.86M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.29M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.06M ± 8% |
| [Geomean] | 2.95M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 677M ±138% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.07G ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.54G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 6% |
| [Geomean] | 1.06G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 473k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.11M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 878k ±48% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.17M ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 810k ±23% |
| [Geomean] | 980k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 892k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 883k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |