| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 6e676ab2b809d46623acb5988248d95d1eb7939c |
| benchmarks-commit | f5a05f6f06c5fa3abdac516a02e0cdf6a923aca5 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | b09068041a20ed3cd44685a1d7f4dccbabfc2e94 |
| experiment-commit-time | 2025-09-02T22:17:38Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-09-02T22:24:28.843455743Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20250903.15 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20250903.15/0 |
| upload-time | 2025-09-03T05:11:44Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.0µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.9µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.9µs ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.4µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.4µs ± 3% |
| [Geomean] | 66.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.72GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.18GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.76GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.29GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.79GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.11GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.24GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.87GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.03GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.63GB ± 4% |
| [Geomean] | 5.68GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.89GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.21GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.92GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.92GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.22GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.33GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.65GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 433M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 560M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 269M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 432M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 567M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 282M ±10% |
| [Geomean] | 406M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.65G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.2G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.4G ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.38G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.4G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.2G ±19% |
| [Geomean] | 10.6G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 384M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 235M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 380M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 216M ±12% |
| [Geomean] | 311M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 843M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.07G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 396M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 775M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 419M ±20% |
| [Geomean] | 703M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.23G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.03G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 579M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.18G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.90G ±105% |
| [Geomean] | 2.74G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.94k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 2% |
| [Geomean] | 4.40k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 685k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.4k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 684k ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.8k ± 2% |
| [Geomean] | 264k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 172M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 233M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 164M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 230M ± 3% |
| [Geomean] | 197M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.1G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.5G ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.90G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.6G ±55% |
| [Geomean] | 14.1G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 127M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 211M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 128M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 195M ±16% |
| [Geomean] | 161M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 312M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 336M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 319M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 324M ± 7% |
| [Geomean] | 323M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.26G ±156% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 451M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 947M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 926M ±110% |
| [Geomean] | 840M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.96k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.4k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.5k ± 3% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 3% |
| [Geomean] | 717k |