| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 28622c19591d95c9a83f706f2ed1b303d58da85f |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| experiment-commit-time | 2025-11-05T19:01:55Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-05T19:11:32.324835078Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251106.12 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.12/0 |
| upload-time | 2025-11-06T01:59:07Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.5µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.3µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.74GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.51GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.33GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.75GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.52GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.25GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.69GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.56GB ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.62GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.28GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.52GB ±16% |
| [Geomean] | 5.73GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.77GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.19GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.27GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.31GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.42GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.71GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 441M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 554M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 275M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 434M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 557M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 273M ±13% |
| [Geomean] | 406M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.70G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.3G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.6G ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.68G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.7G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.9G ±65% |
| [Geomean] | 11.0G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 351M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 367M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 184M ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 345M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 362M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 210M ±28% |
| [Geomean] | 292M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 809M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.15G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 419M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 815M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.10G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 409M ±23% |
| [Geomean] | 723M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.24G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.09G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.87G ±97% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 2.84G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.69G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.37G ±115% |
| [Geomean] | 3.60G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.96k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.03k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 2% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 671k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 664k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.7k ± 2% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 174M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 231M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 161M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 230M ± 4% |
| [Geomean] | 197M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.1G ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.84G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.3G ±87% |
| [Geomean] | 14.4G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 127M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 161M ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 125M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 185M ±32% |
| [Geomean] | 147M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 319M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 310M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 315M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 325M ±12% |
| [Geomean] | 317M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 962M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.57G ±150% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 951M ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.31G ±136% |
| [Geomean] | 1.32G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.97k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.06k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.5k ± 1% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 424k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 1% |
| [Geomean] | 720k |